SCSU Administration and Faculty Association Committees
(Including Task Forces, Work Groups, and Advisory Boards)


Administrative Committee Information 2013-2014 Administrative Committee Information 2012-2013

Academic Calendar Committee Honorary Doctorate Committee
Academic Policy Working Group International Advisory Committee
ADA Committee International Student Services Committee
Affirmative Action Compliance Advisory Committee Multicultural Resource Center Advisory Board
Alnwick Program Committee Neighborhood University Community Council (NUCC)
Assessment Steering Committee Our Husky Compact (new spring 2016)
Atwood Center Council Parking Appeals Committee
Campus Academic Technology Teams (CATTs) (new spring 2016) Recreation Advisory Committee (new spring 2016)
Center for Excellence in Teaching and Learning Advisory Committee Safety Committee
Concurrent Enrollment Community Advisory Board (new fall 2015) Scholarship, Research and Creative Achievement Committee (SRCA)
Confucius Institute Consultative Structure (new spring 2014) Service-Learning Advisory Committee
Diversity Advisory Council Strategic Planning Committee
Faculty Athletics Advisory Committee Student Success Advisory Council
Gender Equity Advisory Committee Technology Advisory Council
Health and Wellness Committee University Archives Committee
 
   
   

Academic Calendar Committee 
Committee Members

Faculty representatives appointed by Faculty Association:

School of Computing, Engineering & Env
Tony Hansen (AHS/2020)
Herberger Business School (HBS)
Bill Hudson (FIRE/2018)
College of Science and Engineering
Michael Ernst (MATH&STAT/2020)
College of Science and Engineering
Jack McKenna (CHEM/2020) / Jo Flanders (fall 2017 & 2018 to cover phased retirement)
School of Education (SOE)
Fatemeh Zarghami (CFS/2018)
Special Services (SS)
Steve Jenkins (COUNS/2020)

 

Back


Academic Policy Working Group

Committee Members

Executive Committee appointee (new fall 2017): Tom Hergert (2019)
Advising Center:
David Warne (not FA appointed)
Faculty Appointed by Faculty Senate via AA Committee: Bob Weisman (2020)
Faculty Appointed by Faculty Senate via AA Committee: Jo Flanders (2018)


Back

ADA Committee (new November 2012)
The ADA Committee will address and respond to ADA issues across campus by recommending policies and procedures that reflect established Best Practices. The ADA Committee will promote accessibility to services and facilities that goes beyond mere compliance and strives to help create a campus that is truly welcoming to all.
Committee Members

Faculty representative appointed by Faculty Association: Phyllis Greenberg (Gerontology/2018)

Back


Affirmative Action Compliance Advisory Committee
The charge of this group initially is to look at the policies and climate of the university to help review and recommend to the President, ideas and goals that will be supportive of, beneficial to, and in keeping with the mission and intent of SCSU's statement of non-discrimination.
Committee Members
Faculty Rep: Rebecca Krystyniak (2019)

Back


Alnwick Program Committee (new spring 2014)
Committee Members

Faculty representatives (3) appointed by Faculty Association:
Maureen O'Brien (HIST/2019)
Jeff Ringer (CMST/2019)
Aspasia Rigopoulou-Melcher (GEOG&PLAN/2020)
Faculty representative (1) from FA International Studies Committee: Julie Baugnet (2018)
Faculty representative (1) from British Studies Minor Director: Gareth John (GEOG&PLAN/ex officio)

Back


Assessment Steering Committee
The mission of the SCSU Assessment Steering Committee is to improve student learning through facilitating, monitoring, and improving the assessment of programs across the University.
Committee Members

Convener of Committee: Lisa Foss
Liberal Education Assessment Director: David Switzer
CETL Director: Lalita Subrahmanyan
Ten faculty: One member elected from each Major Unit Representation Slot
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Wendy Bjorklund (CMST/2020)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA):
Juli Pitzer (COMM/2019)
College of Science & Eng (COSE) excl School of Comp, Eng & Env (SCEE):
Sandra Johnson (2019)
Herberger Business School (HBS):
vacant (2019)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE):
Amos Olagunju (2019)
School of Health & Human Services (SHHS): vacant (2019)
School of the Arts (SOA): vacant (2019)
School of Education (SOE): vacant (2020)
School of Public Affairs (SOPA): Shawn Schooley (POL/2018)
Special Services (SS): Robin Ewing (UL/2018)
One representative from the FA Liberal Education Committee (Undergraduate Studies): Jamie Heiman (ENGL/2018)




Back


Atwood Center Council
The Atwood Center Council shall serve primarily as an advisory body to the Atwood director. Its recommendations will be given appropriate weight in decisions affecting Atwood Center policies. In addition to its advisory capacity, the council may initiate and examine goals, policies, and guidelines for the use of Atwood Center facilities, and will review and evaluate the operational budget.
Committee Member

Tracy Ore (SOC/2020) 

Back 

Campus Academic Technology Teams (CATTs) (new fall 2015) 

Ten faculty: One member elected from each Major Unit Representation Slot
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Debra Japp (CMST/2020)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA):
Matt Barton (ENGL/2019)
College of Science & Eng (COSE) excl School of Comp, Eng & Env (SCEE):
Kannan Sivaprakasam (CHEM/2020)
Herberger Business School (HBS):
Bruce Klemz (MKTG/2020/sabbatical 2017-2018)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE):
Ken Miller (MME/2020)
School of Health & Human Services (SHHS): Tim Baker (CPCF/2020)
School of the Arts (SOA): VACANT (2020)
School of Education (SOE): Kristen Carlson (IM/2019)
School of Public Affairs (SOPA): Jason Lindsey (POL/2020)
Special Services (SS): Tom Hergert (UL/2018)

Back

Center for Excellence in Teaching and Learning (CETL) Advisory Committee

Membership Commitment
As part of the commitment to the Center’s mission and vision, each member will:
**Serve for a period of 3 years, on staggered terms, with the possibility of renewal for additional terms.
**Have the opportunity to attend the POD Network Annual Conference, paid for by the Center, as a member of a 3 person team at least once during their term.
**Attend at least 75% of all meetings during the year. (Meeting dates are pre-set and announced in Spring of the previous academic year and summer.)
**Participate in at least 1 sub-committee each semester.  Sub-committees are: Book Talk, Grants, FLC process, Peer Consulting Planning, other ad hoc committees as needed.
**Engage in CETL Initiatives in multiple ways.
**Communicate support for CETL Initiatives to respective constituencies and encourage their participation.
**Recommend a replacement or inform the Director in Spring of the previous academic year if proceeding on sabbatical for the following year.
If any member is unable to honor the commitments, he or she may request to be replaced. Alternatively, a designated member of the Advisory Committee could contact the person to discuss the matter and suggest a request for replacement.

Committee Members

Ten faculty: One member elected from each Major Unit Representation Slot with 3-year staggered terms.
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Paul Neiman (2020)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): VACANT (2019)
College of Science & Eng (COSE) excl School of Comp, Eng & Env (SCEE): VACANT (2020)
Herberger Business School (HBS): VACANT (2019)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE): Anthony Akubue (2018)
School of Health & Human Services (SHHS): Patience Togo Malm (2018)
School of the Arts (SOA): VACANT (2018)
School of Education (SOE): Fatemeh Zarghami (2019)
School of Public Affairs (SOPA): Michelle Hammes (POL/2020)
Special Services (SS): Robin Ewing (2019)
Ex-officio Members:
Past CETL Director: VACANT
Assessment Steering Committee Rep: VACANT
Service Learning Steering Committee Rep: Tracy Ore
Technological and Pedagogical Resource Committee Rep: VACANT
IMS faculty member as Instructional Design and Technology Consultant: VACANT
Faculty Association Executive Committee Rep (one-year term): Cindy Gruwell (2018)
AFSCME (one rep): VACANT
MSUAASF (one rep)
: VACANT
MAPE (one rep)
: Christopher Stanley


Back


Concurrent Enrollment Community Advisory Board (new fall 2015)
Three Faculty Representatives with 3-year terms, rotating

Mark Jaede (HIST/CLA/2019)
Lynn MacDonald (ECON/SOPA/2018)
Vacant (2020)

Back


Confucius Institute Consultative Structure (new spring 2014)

At-large (2 faculty):

Michael Ernst (MATH&STAT/2020); James Robinson (ENGL/2018)

World Language (1 faculty):

Elena Kurinski (LANGUAGES & CULTURES/2020)

TDEV Elementary Licensure (1 faculty):

VACANT (2019)

CFS Early Childhood, Chinese Immersion Experience (1 faculty):

Ming Chi Own (CFS/2018)

Teacher Education K-12 World Language Licensure:

VACANT (2019)

Global Studies (1 faculty):

Chuks Ugochukwu (GEOG&PLAN/2020)

 Back

Diversity Advisory Council
The Diversity Advisory Council (DivAC) comprised of faculty, staff, community members and students will advise and inform the President of St. Cloud State University regarding issues and matters of creating, advancing and supporting a diverse and inclusive campus community. Members will be engaged in this work. The Council will support building and sustaining on-going education, exploration and other steps that will lead to accomplishing the university’s commitment to diversity and its vision and mission. The group will be led by a Chair or Co-Chairs appointed by the President and guided by the Diversity Task Force Report, St. Cloud State and MnSCU work plans, priorities and initiatives. The DivAC will be composed of three distinct groups (Affiliated SCSU Committees & Centers, Partners, and University Units) having interest and expertise in creating, advancing and supporting a diverse and inclusive campus community.
Committee Members

Affiliated SCSU Committees and Centers
Committees
ADA (1): Andria Belisle
Affirmative Action Compliance and Advisory (1):
Desiree Clark
Faculty Athletics Advisory Committee (1):
William Hudson
Gender Equity Advisory (1):
Holly Schreiner
Centers
Multicultural Resource (1): Darlene St. Clair
Holocaust and Genocide Education (1):
Dan Wildeson
Center for International Studies (1):
Peggy Johnson
AIC (1):
James Knutson-Kolodzne
Women's (1):
Jane Olsen
LGBT (1):
Kristopher Oliveira
Veteran's (1):
Zachary Mangas
Multicultural Student Services (1):
Shahzad Ahmad
Center for Access & Opportunity (1): Robert Johnson
Partners
CARE (1): Debra Leigh
ARPAC (1):
Melissa Prescott
FA Diversity (3): Alex Polacco (Multicultural Rep/2018), Rachel Wexelbaum (GLBTA Rep/2018), Elizabeth Scheel-Keita (Feminist Rep/2018)
Faculty and Staff of Color Caucus (1): Semya Hakim (co-chair)
University Units
Academic Affairs (2): La Vonne Cornell-Swanson, Lisa Foss (co-chair)
Finance & Administrative Affairs (1):
vacant
Public Safety (1):
Kevin Whitlock
Human Resources (1):
Mike Freer
Student Life & Development (1):
Dennis Mergen
Advancement & Alumni (1): Rosemarie Puerta-Curnutt
Equity & Affirmative Action (1):
Ellyn Bartges
Bargaining Groups (5)
IFO: Tom Hergert, FA President 2017-2019
MMA:
MSUAASF:

AFSCME:
Laurie Luethmers
MAPE:
SGA (3):
Senyun Hwang, Randall Olson, vacant
         
The DivAC will have these sub-committees:
            Communications & Logistics
            Awards, Scholarships and Grants
            Programming

 

Back


Faculty Athletics Advisory Committee
This committee is charged with the important responsibility of recommending policies governing athletics and guiding and supervising athletics according to the policies approved by the President.
Committee Members

Chair: Institutional Representative to the Northern Sun Intercollegiate Conference, Bill Hudson
Ten faculty: One member elected from each Major Unit Representation Slot.
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): vacant (2019)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): David Warne (CMST/2020)
College of Science & Eng (COSE) excl School of Comp, Eng & Env (SCEE): Christopher Kvaal (BIOL/2018)
Herberger Business School (HBS): Emil Towner (MKTG/2019/sabbatical 2017-2018)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE): Kurt Helgeson (ETS/2020)
School of Health & Human Services (SHHS): Lori Ulferts (Kinesiology/2020)
School of the Arts (SOA): vacant (2018)
School of Education (SOE):
J. Michael Pickle (SPED/2018)
School of Public Affairs (SOPA): Eric Fuller (GEOG&PLAN/2020)
Special Services (SS): Michael Gorman (UL/2020)

Back


Gender Equity Advisory Committee

The mission of the Gender Equity Advisory Committee (GEAC) is to serve as an advisory committee to the President, the Equity & Affirmative Action/Title IX Compliance Officer, and the Athletic Director on all issues relevant to Title IX concerns, practices and compliance, as well as overall gender equity in St. Cloud State University’s athletics, recreation (intramurals) and club sport programs.  The committee is charged by the Equity & Affirmative Action Office through the federally mandated Title IX compliance officer.  The committee will complete an annual review of the Gender Equity Plan to provide direction for the aforementioned programs in all areas of compliance embraced in fact and spirit by Title IX of the Education Act of 1972.  Additionally, the committee will provide oversight to issues surrounding diversity, equity, student well-being, academic integrity, non-discrimination, and assurance of integrity of the process surrounding NCAA rules compliance.

Committee Members

Faculty:
Lynn Davis (HURL/2019)
Christopher Nelson (PHYS/2019)
Paula U’Ren (ATHL/Coach spot/2019)

Back


Health and Wellness Committee

The purpose of this committee is to promote health and well being for the SCSU community.
Committee Members
Tracy Ore (2018/IFO/FA)
Troy Shafer (MSUAASF)
Monica Devers
Corie Beckerman (Student Health Services)
Monica Schumacher
Diane Glade
Chris Haukos
Steve Hoover
Amy Goblirsch – Chartwells
Kathy Koepke
Erica Karger-Gatzow
JoAnne Schaefer
Teresa Heck
Troy Shafer
Mary Shrode

Back


Honorary Doctorate Committee
This committee is responsible for reviewing nominations for honorary doctorates.
Committee Members

Four professors (serve four-year staggered terms):
Linda Butenhoff (SOPA/2014-2018)
Belkis Kambach (SOPA/2017-2021)
Luz Triana-Echeverria (CLA/2016-2020)
Hung-Chih Alvin Yu (SOPA/2016-2019)

 

Back


International Advisory Committee (new spring 2014)
Committee Members (International Studies Committee members)

        
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts SOA
Joseph Melcher (PSYC/2018)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts SOA
Jim Robinson (ENGL/2018)
College of Science & Eng (COSE) excluding SCEE
Jeff Chen (MATH&STAT/2019)
Herberger Business School (HBS)
Rajesh Gulati (MKTG/2020)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE)
Jeff Cheng (AHS/2020)
School of Health & Human Services (SHHS)
Daniel Macari* (CPCF/2020)
School of the Arts (SOA)
Julie Baugnet (ART/2018)
School of Education (SOE)
Yun Clair Park (IM/2018)
School of Public Affairs (SOPA)
Aspasia Rigopoulou-Melcher (GEOG&PLAN/2018)
Special Services (SS)
Kirstin Bratt (ALC/2020)

Back


International Student Services Committee
This committee will be an advisory committee to the Vice President for International Studies, which focuses on the improvement of the learning environment for international students at SCSU. The committee will address concerns and issues that arise for international students on campus, and recommend necessary actions and policies to the Administration.
Committee Members

Ten faculty: One member elected from each Major Unit Representation Slot.
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Christine Jazwinski (PSYC/2018)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Ajaykumar Panicker (SOC/2018)
College of Science & Eng (COSE) excl School of Comp, Eng & Env (SCEE): Oladele Gazal (BIOL/2018)
Herberger Business School (HBS): Ning Hou (MGMT/2019)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE): Jeffrey Cheng (AHS/2020)
School of Health & Human Services (SHHS): Hanna Belay (NURS/2018)
School of the Art (SOA): Ilya Simakov (TH&FS/2020)
School of Education (SOE):
Vacant (2020)
School of Public Affairs (SOPA):
Belkis Kambach (GEOG&PLAN/2018)
Special Services (SS): Olivia Olivares (UL/2019)

Back

Multicultural Resource Center Advisory Board
MRC Advisory Board FA membership:
Six faculty will be elected by the Faculty Senate to represent the Faculty Association. These faculty can represent any college and multiple people can be elected from a single college. The terms will be for three years. The terms will be staggered with elections for two representatives each fall. Board members can be re-elected. The entire Faculty Senate will vote and the six people receiving the highest number of votes will be elected this fall (2009). Beginning next fall (2010), the top two vote recipients will be elected.
Committee Members         

Two faculty from any academic unit to serve for three years (appointed fall 2017-2020): Seokhoon Ahn (CLA), G.N. Rangamani (SHHS)

Two faculty from any academic unit to serve for three years (appointed fall 2015-2018): Christopher Lehman (CLA), Chuks Ugochukwu (SOPA)
Two faculty from any academic unit to serve for three years (appointed fall 2016-2019): Kyoko Kishimoto (CLA), Debra Leigh (SOA)

Neighborhood University Community Council (NUCC)

This committee is charged with the responsibility to provide a vehicle for continuing communication of concerns among SCSU, neighborhood, and St. Cloud community; to create an environment of continuing mutual respect and support; to make communications to member groups and other organizations on issues affecting the welfare of the neighborhood, community, and university; to actively work to solve problems affecting the three groups.
Committee Members

SCSU faculty member appointed by the Faculty Association: Tracy Ore (2020)

Back


Our Husky Compact Oversight Committee

As outlined in the Our Husky Compact Assessment Procedure, the Our Husky Compact Oversight Committee is charged with providing organization and leadership of the programmatic and assessment activities of Our Husky Compact.  In addition, it is charged with managing all communication regarding Our Husky Compact and related activities.  In duties related to university assessment, the Oversight Committee will work in concert with the Assessment Steering Committee as results are communicated to campus and provide recommendations resulting from the Dimension of the Year (DOTY) assessment.
The Oversight Committee will make recommendations to the full Strategic Planning Committee for consideration, and administrative support will be provided by the Office of Strategy, Planning, and Effectiveness.
Terms of members are three-year appointments, except where positions are made by appointment, and can be renewed. There will be 3 chairs (Tri-Chairs):

AVP for Strategy, Planning and Effectiveness
Faculty Co-chair (the Faculty Co-Chair of the Strategic Planning Committee)
Student Success/SLD Co-Chair (selected from membership of Oversight Committee)

Members:

CETL Director (FA): Steve Hoover
1 member of Assessment Steering Committee: Robin Ewing (2019)
1 Student Success Professional from Academic Affairs: John Eggers
1 Student Success Professional from Student Life and Development: Christine Metzo
1 from Liberal Ed Committee (FA, appointed by Senate): Jamie Heiman (2020)
1 from UCC (FA, appointed by Senate): Laura Finch (2018)
2 Students (appointed by SG, 1 year terms): Mikaela Johnson, Randy Olson
University Assessment Director (Faculty Fellow for Assessment, FA): David Switzer
Conveners of Our Husky Compact Dimension Committees (3 positions): Vacant
Academic Affairs Council (Dean or Assoc. Dean): Raymond Philipott

16 total members

Back

 


Parking Appeals Committee

The committee is formed to: ensure the parking program is consistently enforced; promote the orderly and safe flow of vehicles and pedestrians while on university property; provide fair and equitable review of contested parking citations and violations; assist to determine parking lot sign wording and strategic location; examine parking lot safety violations and make recommendations for improvement; make recommendations on parking lot layouts and signs; provide information for the Parking Rules and Regulations Booklet; advise on permit fees, ticket fees, and other additional costs; recommend disciplinary actions to the Student Life Judiciary Board for major infractions or habitual minor offenders; assist Parking Coordinator/Security Director in investigating controversial parking problems and make recommendations for improvements.

Committee Members

Faculty (2): Hung-Chih (Alvin) Yu (2019), Vacant
MAPE (2):
Vacant, Vacant
AFSCME (2): Jane Eckhoff, Anthony Joyce
MMA (2): David Lee
MSUAASF (2): Dan Huwe, Kristy Modrow
Students:
Rick Osbourne, Eliott Uecker, Robbie Krahmer, Mikaela Johnson
Parking Coordinator (non-voting): Georgian Gross (chair)

Back

 Safety Committee
This committee is charged with the important responsibility of promoting a successful safety and health program aimed at accident and illness prevention.
Committee Members

(Chair elected by committee at its first meeting of school year)
Three SCSU Representatives appointed by Vice President for Administrative Affairs: Jesse Cashman, Kevin Whitlock, Jean Sandquist
Four AFSCME Members of Council 5: Sue Burnett Pick Unit 206, Connie Pilarski Unit 203, Eric Hall Unit 202, Unit 202 vacant
Safety Administrator: Joe Teff (chair)
One Student Representative: Vacant
One MAPE (MN Association of Professional Employees) Representative: Gary Bailey
One Student Life & Development: Kenny Hendrickson
One MMA Representative: Mark Hedlund
One MSUAASF: Gerald Bulisco
One Health Services Representative: Sheri Orr
IFO from Representatives: Steven Anderson (2018) and Tim Baker (2019)
One Chartwells Representative: Vacant
Others include: Ron Seibring Athletics


 

Back


Scholarship, Research and Creative Achievement Committee (SRCA)

This committee is charged with the following important responsibilities related to sponsored research, creativity, and service: encouraging an environment conducive to faculty and staff participation in such activities and programs; promoting communication among university colleges and units engaging in such activities and programs; coordinating program development efforts in the various colleges and units to minimize duplication and inefficiencies; making recommendations relative to university procedures and policies involving such activities and programs (policy issues will subsequently be reviewed through appropriate governance channels); and fostering positive, constructive, and consistent communication with outside agencies and constituent groups.
Committee Members
Chair: Latha Ramakrishnan
College Research Directors:

Ten faculty: One member elected from each Major Unit Representation Slot.
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Maureen O'Brien (HIST/2018)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Elena Kurinski (FORL/2019)
College of Science & Eng (COSE) excl School of Comp, Eng & Env (SCEE): John Sinko (PHYS/2019)
Herberger Business School (HBS): Vacant (2018)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE): Umer Javed (MME/2020)
School of Health & Human Services (SHHS): Peggy Fossen (NURS/2019)
School of the Arts (SOA): Vladimir Rovinsky (TH&FS/2018)
School of Education (SOE): Fatemeh Zarghami (CFS/2018)
School of Public Affairs (SOPA): Monica Garcia-Perez (ECON/2019)
Special Services (SS): Rachel Wexelbaum (UL/2018)
 
Back

Service-Learning Advisory Committee
Two faculty representatives elected from each Major Unit Representation Slot (total of three for CLA), whom has implemented a significant service-learning project in at least one of his/her classes (minimum of 15 hours per student per semester, optional service-learning projects are acceptable). This condition guarantees that the committee will contain sufficient service-learning expertise, while remaining accessible to faculty who are interested in, but have limited or no experience with, service-learning.
Committee Members

College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Vacant (2018)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Vacant (2019)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Vacant (2020)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Vacant (2020)
College of Science & Eng (COSE) excl School of Comp, Eng & Env (SCEE): Vacant (2020)
College of Science & Eng (COSE) excl School of Comp, Eng & Env (SCEE): Vacant (2018)
Herberger Business School (HBS): Vacant (2018)
Herberger Business School (HBS): Vacant (2020)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE): Vacant (2020)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE): Michner Bender (2019)
School of Health & Human Services (SHHS): GN Rangamani (2019); Randy Huard (2019)
School of Health & Human Services (SHHS): Peggy Fossen (2019); Theresa Estrem (2018)
School of the Arts (SOA): Vacant (2018)
School of the Arts (SOA): Vacant (2020)
School of Education (SOE): Kathryn Johnson (2020)
School of Education (SOE): Vacant (2019)
School of Public Affairs (SOPA): Shawn Schooley (POL/2018)
School of Public Affairs (SOPA): Hung-Chi (Alvin) Yu (2019)
Special Services (SS): Jo Flanders (UL/2020)
Special Services (SS): Tina Gross (UL/2020)
Student Representatives: Vacant, Vacant
SCAVC Representative: Jo Ellen Johnson
United Way Manager of Partnerships & Services: Mary Krippner
University Administration Ex-Officio Representative: Vacant
Faculty Service-Learning Liaison: Tracy Ore
Associate Director of Civic Engagement: Beth Knutson-Kolodzne
Director of CETL: Steve Hoover
Experiential Learning Coordinator (ELOC)-SOE: Vacant
Experiential Learning Coordinator (ELOC)-CLA: Dan Huwe
Experiential Learning Coordinator (ELOC)-COSE: Stephen Janasie
Experiential Learning Coordinator (ELOC)-SHHS: Emily Simon
Experiential Learning Coordinator (ELOC)-SPA: Kristy Modrow


Back

Strategic Planning Committee

The committee will work to maintain a quality educational experience for undergraduate and graduate students; establish enrollment goals which match capacity and resources; establish practices that support internal and external community building; provide state-of-the-art, discipline specific technologies that improve teaching, learning, service and access and create an environment that welcomes and empowers people and builds organizational strength through domestic and global diversity.
Committee Members

Co-Chairs
AVP for Institutional Effectiveness: Lisa Helmin Foss
Faculty: Kristian Twombly
Appointment by Position
AVP for Financial Management and Budget:
Jeff Wagner (interim)
Associate Provost from Student Success and Dean of University College:
Bruce Busby
Associate Provost for Undergraduate Recruitment and New Student Transition:
Amber Schultz
CARE: Debra Leigh
Chair of Liberal Education Committee: Jamie Heiman
Administrative Director of Advising: Lois Traut (interim)
Director of Assessment: David Switzer
Director of CETL: Lalita Subrahmanyan
FA President: Tom Hergert
FA Vice President: Frances Kayona

4 MnSCU Administrators:
Thy Yang - Associate Vice President for International Studies
Mark Springer - Dean, College of Liberal Arts
Henry May - Chief Information Officer
Dan Gregory - Interim Dean, College of Science and Engineering

10 Faculty Representatives:
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Ajay Panicker (temporary/2018)/Debra Japp (2018-2021)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Tracy Ore (2020)
College of Science & Eng (COSE) excl School of Comp, Eng & Env (SCEE): Kevin Haglin (2020)
Herberger Business School (HBS): Alexander Polacco (2019)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE): Mark Petzold (2021)
School of Health & Human Services (SHHS): Laura Finch (2019)
School of the Arts (SOA): Kristian Twombly (2021)
School of Education (SOE): Kathy Johnson (2019)
School of Public Affairs (SOPA): Dick Andzenge (2020)
Special Services (SS): Jennifer Quinlan (2020)

Unit Representatives:
AFSCME: Michele Braun (2015), Angela Wortham (2017)
MAPE: David Sikes (2016), Bob Lessinger (2017)
MMA:
Casey Gordon (2015), Vacant
MSUAASF:
Michael Penrod (2016), Adam Klepetar (2015)
Student Life and Development:
Jane Olsen (2015), John Eggers (2015)
Student Representative:
Lindsey Gunerson and Matthew Gutsch

Years in parenthesis represent renewable term expiration for each volunteer.


Back


Student Success Advisory Council (replaced Enrollment Management Committee fall 2012)
The Steering Committee on Student Success (SCSS) will be charged with developing a comprehensive approach to student recruitment, retention and success. The SCSS will make recommendations regarding policies and procedures, and on the integration and assessment of student recruitment, retention and success initiatives across the university. The Steering Committee on Student Success will be advisory to the Provost and Vice President for Academic Affairs.
Committee Members
Ten faculty: One member elected from each Major Unit Representation Slot.
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): Tracy Ore (SOC/2020)
College of Liberal Arts (CLA) excluding School of the Arts (SOA): David Warne (CMST/2019)
College of Science & Eng (COSE) excl School of Comp, Eng & Env (SCEE): Sandra Johnson (MATH&STAT/2019)
Herberger Business School (HBS): Sohel Ahmad (MGMT & Entrepreneurship/2018)
School of Computing, Engineering & Environment (SCEE): Robert Weisman (EAS/2020)
School of Health & Human Services (SHHS): Laura Finch (Kinesiology/2020)
School of the Arts (SOA): Catharine Bushman (MUSIC/2019)
School of Education (SOE): Semya Hakim (HURL/2020)
School of Public Affairs (SOPA): Morgan Nyendu (POL/2020)
Special Services (SS): Jennifer Quinlan (UL/2020)

Back


Technology Advisory Council (new spring 2014/renamed spring 2016)
Committee Members

Chief Informational Officer: Henry May Co-chair
CFO or VP level designee:
Vacant
Administrators (2):
Jennifer Matzke, Brent Donnay
MAPE: Jim Pesta
AFSCME: Catherine Coats
MMA: Donald Fischbach
MSUSAAF: Brenda Zamlen
Student: Andrew Olson
Academic Affairs (2): Adel Ali, Monica Devers
Faculty Representatives (5):

Tom Hergert (EC rep/2019)
Ed Sadrai (ENGL/2020)
Plamen Miltenoff (UL/2020)
VACANT (2018)
Melissa Prescott (UL/2018)

Back


University Archives Committee
The University Archives maintains the corporate memory of St. Cloud State University by preserving and making available for use the University records and publications of continuing value. Materials in the Archives document the University's development and serve as a convenient source of reliable information about University programs, people, policies, and property. The University Archives also houses and manages records from organizations connected to St. Cloud State, as well as special collections.
Committee Members
University Archivist as convener: Tom Steman (Chair)
Representative from President's or Provosts office (appointed by Provost):
Judith Siminoe (2017)
University Library Dean: Rhonda Huisman
Central Minnesota Historical Center Director:
Vacant
Two Faculty Representatives (appointed by the FA):
Debra Japp (2016-2019); Christopher Lehman (2017-2020)
Student Representative (appointed by the Student Government Association):
Vacant
Emeritus faculty or retired staff person (recruited by the Archivist): Bill Morgan (2019)
A staff member (recruited by the Archivist): Kim Hiltner (2019)
President Appointed Expert: Vacant (2019)

Back


 


URL : http://www.scsufa.org